Bezpieczny Finansowo

Portal Bankowy

Jak wybrać najlepszą lokatę?

11 styczeń, 2016 | Nieskategoryzowane

undefined
Każdemu z nas zależy na jak największym bezpieczeństwie jego własnych pieniędzy. Na szczęście coraz mniej osób chowa pieniądze do przysłowiowej skarpety w domu – zamiast tego decyduje się na najróżniejsze sposoby dysponowania nimi. Można zainwestować w obligacje, z pewną znajomością i odpowiednią kwotą spróbować swoich sił na giełdzie, inwestować w kruszce. Jednak póki co najpewniejszym sposobem na troskę o swoje środki pieniężne są lokaty bankowe.

Na jak długo można założyć lokatę?

Przede wszystkim wyróżnia się lokaty krótkoterminowe, średnioterminowe oraz długoterminowe. Jak nazwy wskazują, czas ich trwania jest zróżnicowany i wynosi od jednego dnia do 12 miesięcy, a nawet dłużej. Każda z lokat ma swoje wady i zalety, które należy rozważyć. Może się bowiem okazać, że lokata reklamowana jako przynosząca największe zyski w krótkim stosunkowo czasie okaże się złym rozwiązaniem dla konkretnego przypadku.

Rodzaje lokat

Najbardziej popularną lokatą jest zwykła lokata terminowa. W zależności od czasu jej trwania zysk, jaki można z niej osiągnąć, może znacząco się różnić. Należy jednak zdać sobie sprawę, że tak naprawdę lokata nie jest narzędziem bankowym służącym do zarabiania, a raczej utrzymania naszych pieniędzy w bezpieczeństwie oraz uchronienia ich przed skutkami inflacji. Wiadomo, że siła nabywcza pieniądza zmienia się dość szybko, może nie drastycznie, ale jednak, dlatego zakładając lokatę można być pewnym, że wpłacając daną kwotę na początku roku, po tym czasie jednocześnie zyskamy, ale i nasz depozyt nie straci na wartości. Jeśli dysponujemy większą kwotą, warto zwrócić się osobiście do swojego banku i dowiedzieć się, jakie opcje może on nam zaoferować. Być może okaże się, że bardziej opłacalna będzie dla nas choćby lokata overnight – czyli dosłownie nocna, to znaczy, że pieniądze pracują na niej jedynie w nocy, a w ciągu dnia, w godzinach pracy, możemy nimi dowolnie dysponować. Ciekawym rozwiązaniem może być lokata rentierska, nieco mniej popularna. Ma ona jednak sens, gdy dysponujemy naprawdę znaczną kwotą pieniędzy. Lokata ta polega na tym, że bank wypłaca klientowi należne odsetki na przykład co miesiąc, zamiast na końcu trwania lokaty. W zależności od umieszczonej na lokacie sumy odsetki te mogą być znaczne, mogą stanowić praktycznie przeciętną wypłatę, a ze względu na comiesięczny wpływ, klient może nimi dysponować jak dodatkowymi środkami na życie.