Bezpieczny Finansowo

Portal Bankowy

Charakterystyka głównych cech kredytu gotówkowego

21 lipiec, 2017 | Nieskategoryzowane

Podpisanie umowy o kredyt gotówkowy wymaga analizy wszystkich czynników związanych ze spłatą zobowiązania. Teraz możesz skorzystać z wielu rodzajów pożyczek, np. krótkoterminowych, konsolidacyjnych, kredytów na samochód, hipotecznych. W każdym kredycie masz jednak do czynienia z cechami wspólnymi, o których warto chwilę podyskutować.

undefined

Kredytobiorca powinien zainteresować się przede wszystkim całkowitą kwotą pożyczki, dyspozycyjną. Warto wiedzieć, że bardzo często od podstawowej kwoty w umowie odejmuje się prowizję, co prowadzi do delikatnie absurdalnej sytuacji. Dostajesz bowiem mniej niż faktycznie potrzebujesz, co rodzi kolejne problemy ekonomiczne i formalne. Upewnij się, czy kwota w umowie jest właściwa. Negocjuj też obowiązkowo terminy spłaty zobowiązania. Najlepiej powiązać termin spłaty kredytu gotówkowego z dniem otrzymania wypłaty. W ten sposób zwiększasz płynność gospodarstwa domowego i nie musisz tak bardzo martwić się terminami. W każdej umowie kredytowej kredytodawca zaznacza czas jej obowiązywania, sposób wypłaty pieniędzy, a także przekazuje informacje o ewentualnych karach umownych. Często kredyty wypłaca się nie jednorazowo, ale w transzach. Taka konfiguracja występuje przy kredycie hipotecznym i często przy kredytach konsolidacyjnych. Dzięki temu bank komercyjny monitoruje faktyczny stan restrukturyzacji budżetu domowego klienta. Większość kredytów gotówkowych wymaga stosunkowo niewielkiego zabezpieczenia. Do najczęściej weksel in blanco dla klientów, których bank komercyjny zna. Dodatkowo dochodzi ubezpieczenie kredytu. W regulaminie kredytu kredytodawca wyszczególnia konkretnie akceptowane zabezpieczenia najczęściej zgodne z kodeksem cywilnym i prawem bankowym. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania to jeden z kluczowych wskaźników niezbędnych do porównywania ofert kredytów gotówkowych. W RRSO widzisz całkowity koszt pożyczki gotówkowej, co pozwala na lepsze zarządzanie budżetem.

Musisz również wiedzieć, czy narażasz się na ewentualne opłaty za wcześniejszą spłatę zobowiązania, czy masz do dyspozycji wakacje kredytowe i jak wygląda odstąpienie od współpracy. Formularz odstąpienia od umowy znajduje się praktycznie zawsze na jej końcu. Jeżeli nie widzisz formularza poproś obowiązkowo o jego uzupełnienie. Przed uruchomieniem kredytu poznaj wszystkie cechy umowy, terminy, potencjalne zabezpieczenia, przeanalizuj dokładnie własną sytuację majątkową i potencjał zmiany w polityce monetarnej. Niskie stopy procentowe to najlepszy okres do zaciągania dowolnego kredytu, nie tylko gotówkowego.