Bezpieczny Finansowo

Portal Bankowy

W jaki sposób warto oszczędzać?

21 listopad, 2017 | Nieskategoryzowane

Najważniejsze w oszczędzaniu jest postawienie przed sobą jakiegoś celu: na co oszczędzam, po co, czy też może dla kogo - w tym przypadku po to by zapewnić dzieciom lepszy start w dorosłe życie. Jeśli już to wiesz powinno być Ci łatwiej.

W Polsce bardzo trudno jest coś zaoszczędzić, wielu z nas zarabia najniższą krajową albo troszeczkę ponad to. Nie oszukujmy się koszty życia w naszym kraju, opłacanie podatków, często odbierają nam możliwość odkładania na lepsze jutro itp. Ale zaraz… czy musisz odkładać na raz po kilka tysięcy? Wcale nie! Po pierwsze raz w miesiącu czy to na jego początku czy też pod jego koniec usiądź sobie spokojnie i zaplanuj wszystkie przewidziane wydatki na najbliższy miesiąc, w ten sposób wiesz ile możesz odłożyć. Spisuj wszystko, zakupienie gum do żucia, kawy na mieście, hot-doga w ten sposób zobaczysz ile kasy wydajesz na rzeczy które są zbędne. Możesz zacząć od oszczędzania bardzo skromnej kwoty np 20, 30 zł co tydzień lub też dwa razy w miesiącu. W ten sposób w ciągu roku zaoszczędzisz nawet ok 1500 zł. Taką sumę możesz już spokojnie wpłacić na konto oszczędnościowe, i na niej zarabiać, ponieważ takie konta są oprocentowane, nie wysoko ale są, w domu możesz odkładać kolejną sumę. Zanim jednak powierzysz swoje oszczędności bankowi, zapoznaj się z wszystkimi warunkami jakie on stawia za prowadzenie takiego konta. Warto jest wybrać takie konto za które nie bedziesz nic płacić. Obecnie na rynku jest wiele banków, które takie konta mają w swojej ofercie.Z tymi kontami jest na tyle wygodnie, że możesz wpłać na nie niewielkie kwoty i można z nich wypłacać oszczędności wtedy kiedy zechcemy.

Oszczędzając w ten sposób możesz uzbierać całkiem niezłą kwotę, którą z czasem możesz wpłacić na lokatę. A lokata daje Ci już nawet do 5% zysku.

Aby było Ci łatwiej, potrzebujesz mobilizacji, postaw sobie jakiś cel np. zbieram na wakacje, na remont kuchni, nowe auto itp. Masz cel, działaj. Samo się nie zrobi.

Systematyczne oszczędzanie to bardzo dobry sposób na budowanie rodzinnego majątku.

Dzięki oszczędzaniu a może raczej dzięki temu, że na tym zyskujesz motywujesz się jeszcze bardziej do dalszego oszczędzania. To wciąga i daje wymierne korzyści - przekonasz się o tym.