Bezpieczny Finansowo

Portal Bankowy

Kiedy konsolidacja zadłużenia jest najbardziej korzystna?

27 marzec, 2018 | Nieskategoryzowane

Kredytobiorca bardzo często spotyka się z sytuacją, w której nie jest w stanie regulować terminowo wszystkich zobowiązań. Co w takim przypadku robić, aby nie narazić się na negatywne konsekwencje formalne w bankach detalicznych, czy w firmach pożyczkowych? W artykule zobaczysz, kiedy warto wykorzystać konsolidację kredytów gotówkowych, a kiedy podstawowe narzędzia restrukturyzacji zupełnie nie działają.

Scalenie pożyczek i inne zalety konsolidacji kredytów
Posiadanie karty kredytowej, zaciąganie pożyczek krótkoterminowych w sklepach detalicznych, korzystanie z kredytów gotówkowych na wakacjach, czy podróżach służbowych to tylko niektóre z przykładów nadmiernego obciążania zdolności kredytowej. Im więcej zobowiązań, tym większe koszty ich obsługi (przelewy, często bardzo drogie uzależnione od podstawowych limitów na rachunku osobistym). Konsolidacja zadłużenia jest korzystna w momencie, gdy kredytobiorca czuje się zirytowany nadmiernymi formalnościami związanymi ze spłatą różnych zobowiązań i nie ma świadomości dokładnego oprocentowania wszystkich kredytów. Konsolidacja zadłużenia to nie tylko scalenie pożyczek wszystkich rodzajów spotykanych w branży kredytowej, ale również szansa na wyrównanie oprocentowania, co jest szczególnie przydatne w okresie niskich stóp procentowych. Przy niezłej zdolności kredytowej konsolidacja może okazać się bardzo jakościowym dodatkiem do budżetu domowego. Nie tylko spłacisz wszystkie pożyczki za pośrednictwem kredytu konsolidacyjnego, ale otrzymasz też dodatkowe pieniądze na potrzeby konsumpcyjne.

Atrakcyjne narzędzie restrukturyzacji, chociaż stosunkowo drogie
Na rynku występują standardowo dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych, a mianowicie kredyt konsolidacyjny gotówkowy i hipoteczny. Drugi rodzaj, czyli kredyt konsolidacyjny hipoteczny wymaga dopełnienia dodatkowych formalności związanych przede wszystkim z ubezpieczeniem nieruchomości. Konsolidacja kredytów to zdecydowanie najpopularniejszy w kraju sposób na szybką restrukturyzację budżetu domowego. Niestety konsolidacja wymaga pozytywnej zdolności kredytowej, jest stosunkowo droga w porównaniu do standardowego kredytu gotówkowego. Co myślisz o tym rodzaju pomocy dla kredytobiorców na granicy wejścia w spiralę zadłużenia?