Bezpieczny Finansowo

Portal Bankowy

Kredyty gotówkowe a ekonomia.

24 marzec, 2020 | Nieskategoryzowane

Kredyty gotówkowe są bardzo powszechnym i łatwo dostępnym produktem finansowym oferowanym przez większość instytucji finansowych. Cieszą się bardzo dużą popularnością z jednej strony na wysoką dochodowość dla instytucji finansowych z drugiej strony na prostotę i szybkość pozyskania pieniędzy dla potencjalnego klienta. Ze względu na tak duży udział w rynku finansowym muszą być sprawnie regulowane aby nie spowodowały niebezpiecznych dla gospodarki następstw w postaci mega kryzysu gospodarczego.

Kredytami gospodarczymi jak i wszystkimi innymi kredytami najbardziej kieruje bank centralny kraju, który ustala stopy procentowe. To właśnie na podstawie stóp procentowych ustalanych przez bank centralny banki komercyjne ustalają swoje oprocentowania. Podobnie zresztą jest z lokatami. Wśród ofert kredytów gotówkowych można zaobserwować pewne podobieństwa a to ponieważ banki mogą ustalić wysokość swojego oprocentowania na poziomie trzech wysokości stóp procentowych, a jak wiadomo każdy chciałby zarabiać jak najwięcej. Właśnie za pomocą stóp procentowych Bank Centralny może sterować całą gospodarką, ponieważ jeśli podniesie wysokość stóp procentowych to automatycznie banki podniosą zarówno oprocentowania swoich kredytów jak i lokat. Jeśli bank podniosą koszty kredytu dla firm i konsumentów to będzie mniej chętnych na wzięcie takiego kredytu. Dodatkowo ludzie oszczędzający chętniej założą lepiej oprocentowaną lokatę a więc z gospodarki pieniądze odpłyną. Jeśli koszty kredytów inwestycyjnych będą większe to przedsiębiorcy będą mniej skłonni na część mniej opłacalnych inwestycji a więc będą wolniej się rozwijać, co w dalszym ciągu może spowodować spowolnienie gospodarki. Nazywa się to schłodzeniem koniunktury i niekoniecznie musi to być złe. Gospodarka czym szybciej się rozwija tym większe jest prawdopodobieństwo jej spowolnienia. Dzieje się tak dlatego bo rozwijając się firmy produkują więcej i więcej aż w pewnym momencie przestają się znajdować chętni na dobra (bo przecież jak ma się dwa nowe samochody to po co trzeci jak można odłożyć na później żeby mniej pracować). Ludzie którzy chcieli coś kupić już to kupili i spłacili kredyty gotówkowe i tak zaczyna się kryzys bo nie ma komu sprzedawać, ludzi się masowo zwalnia z pracy, coraz więcej osób bierze kredyty gotówkowe bo jak w rodzinie pracowało dwoje a nagle pracuje jedno to ciężko się dostosować do wydatków na wysokim poziomie, później i to jedno traci pracę i nie ma z czego spłacać kredytów gotówkowych a z drugiej strony są ci którzy sobie odłożyli i wycofują swoje środki z banku aż dojdą do momentu gdy wypłacili wszystko co bank miał w danej chwili a kredytobiorcy jeszcze nie zwrócili kredytów żeby wypłacić więcej. Na szczęście jest sporo zabezpieczeń, jak Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który zwraca oszczędności do stu tysięcy euro w przypadku upadku banku. Z drugiej strony mamy też pożyczki międzybankowe gdy w jednym banku się skończą fundusze można pożyczyć od drugiego.

Obecnie stopy procentowe są na bardzo niskim poziomie, co bezpośrednio skutkuje tym że kredyty gotówkowe są stosunkowo tanie. Z drugiej strony lokaty są obecnie bardzo nisko oprocentowane co nie za bardzo zachęca do oszczędzania a raczej do dużej rozrzutności. Tempo rozwoju gospodarki w Polsce jest stosunkowo wysokie a więc można by się było spodziewać dość odczuwalnego kryzysu. Jednak dzisiaj mamy także rosnącą inflację, która znacznie obniża wartość pieniądza.