Bezpieczny Finansowo

Portal Bankowy

Czy warto brać kredyt hipoteczny?

20 maj, 2020 | Nieskategoryzowane

Pieniądze potrzebne są każdemu, sztuką pożyczyć pieniądze to nie szuka – sztuką jest to, by rozporządzać nimi rozsądnie i głową. W zasadzie aby coś osiągnąć z pewnością większość z nas mus się zadłużyć, nie każdego stać na większe inwestycje z własnych środków. Dlatego też kredyty stają się tak bardzo popularne i bardzo często zastanawiamy się czy zaciągnięcie kredytu to dobry pomysł. W zasadzie dług przeznaczony na konkretny cel który faktycznie ma sens nie jest zły – oczywiście pod warunkiem, że został zaciągnięty z głową i na atrakcyjnych warunkach.

Czy warto brać kredyt?

Często to co jest nam potrzebne, o czym marzymy i czego pragnienie przekracza nasze możliwości realizacja takich planów byłaby zdecydowanie droższa niż zasób naszego portfela i oszczędności. W sytuacji kiedy na przeszkodzie stoi brak gotówki to czasem warto pomyśleć o rozwiązaniu finansowym i skorzystać z pomocy banku – szczególnie kiedy zakładamy rodzinę i stoimy przed szansą kupna mieszkania lub wybudowania wymarzonego domu. Pamiętajmy jednak o tym że nie wszystkie propozycje banków są korzystne i opłacalne. Jak się okazuje banki, bilbordy i reklamy telewizyjne świadomie przekonują, że warto korzystać z danej oferty tu i teraz! W przypadku kredytów gotówkowych czy konsumpcyjnych – zadłużanie się, by pojechać na wakacje bądź kupić sprzęt bez którego jesteśmy w stanie się obejść jest mało rozsądne. O tyle w przypadku kredyty hipotecznego wygląda to nieco inaczej ponieważ zawsze zaciągane są na konkretną konieczność.

Kredyt hipoteczny ma sens tylko wtedy, gdy jeszcze przed podpisaniem umowy kredytowej wynegocjujesz atrakcyjne warunki z bankiem. W ostatnich latach Polacy coraz chętniej sięgają po kredyty hipoteczne, szczególnie te zaciągane na 30 lat, banki dość chętnie tez udzielają takich kredytów, jednak musimy mieć na uwadze to, że niesie to ze sobą sporo niebezpieczeństw na przyszłość i dość duże ryzyko.

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że w dzisiejszych czasach mało kogo stać na zakup mieszkania czy też budowę domu z własnych środków i oszczędności. Zdecydowana większość Polaków decyduje się na kredyt hipoteczny, który zaciągany jest na wiele lat. Jednak nie wszyscy mogą otrzymać od banku kredyt hipoteczny, należy wcześniej spełnić kilka istotnych warunków. Jeśli jednak posiadamy ustabilizowaną sytuację finansową, nie jesteś pesymistami i na przyszłość patrzymy w pozytywnych barwach to możemy zdecydować się na kupno mieszkania na hipotekę, taka inwestycja może być naprawdę opłacalna.

Jak się okazuje dziś kredyt hipoteczny jest jednym z najtańszych długów na rynku i przy odpowiednim okresie kredytowania jest stosunkowo tani, a zatem też opłacalny. Pamiętajmy o tym, że im dłuższy okres kredytowania, tym wysokość naszej miesięcznej raty będzie niższa – taka opcja jest jednak pułapką dla naszego portfela, a zatem taką decyzję warto dokładnie przemyśleć również z perspektywy czasu.

Aby kredyt był opłacalny nie powinien być zaciągany na więcej niż 30 lat. Najlepiej opłacalne kredyty hipoteczne to te z 20-letnim okresem kredytowania. Takie rozwiązanie wiążą się oczywiście z wyższą comiesięczną ratą, jednak koszty całkowite będą zdecydowanie niższe niż przy dłuższym okresie hipoteki. Jednak to na jak długo zaciągniemy kredyt nie zależy tylko od nas, brana jest tu pod uwagę nasza zdolność kredytowa i w zasadzie to bank zadecyduje na jaki okres może przyznać nam kredyt hipoteczny. My tylko możemy się z tym zgodzić bądź też nie.