Bezpieczny Finansowo

Portal Bankowy

O tym pamiętaj biorąc kredyt hipoteczny

29 lipiec, 2020 | Nieskategoryzowane

Kredyt hipoteczny, to produkt, który cieszy się od lat dużą popularnością. Jednak zanim go zaciągniemy, powinniśmy przemyśleć kilka rzeczy i odpowiednio się do niego przygotować.

Kredyt hipoteczny, jak nazwa wskazuje, jest kredytem celowym, przeznaczonym na zakup mieszkania lub domu. Choć w dzisiejszych czasach posiadanie mieszkania stało się czymś na miarę standardu, to nie warto kierować się wyłącznie tym trendem podczas zastanawiania się nad dokonaniem zakupu i zaciągnięciem kredytu. Musimy pamiętać, że kredyt to wieloletnie zobowiązanie, które może nas bardzo obciążyć i które wiąże się z wieloma kosztami. Częsty argument, który się pojawia to ten, że spłata czynszu wynosi zazwyczaj tyle, ile koszt miesięcznej raty. Z drugiej strony zakup mieszkania utrudni nam na przykład przeprowadzkę i zmianę pracy. Mieszkanie możemy oczywiście wynająć, ale co z pracą? Jeśli z niej zrezygnujemy lub zostaniemy zwolnieni, nie będziemy w stanie spłacić kredytu. Z drugiej strony przed zakupem mieszkania, warto usiąść na spokojnie i zastanowić się nad tym, jakiego mieszkania potrzebujemy, czy będzie to mieszkanie tymczasowe, które chcemy sprzedać za jakiś czas i kupić nowe, czy może mieszkanie, które kupujemy już na całe życie. Przemyślmy kwestię metrażu, usytuowania, otoczenia, czy elementów takich jak winda. Koniecznie przemyślmy też, czy będzie to mieszkanie z rynku wtórnego, czy pierwotnego.

Jeśli zdecydujemy się na wzięcie kredytu, przemyślmy też kwestię miesięcznego obciążenia. Wyliczmy swoje miesięczne zobowiązania, rachunki, wydatki i sprawdźmy, ile zostaje nam pieniędzy. Jeśli chcemy sprawdzić, jak poradzimy sobie z nowym zobowiązaniem, możemy co miesiąc przelewać pewną kwotę na konto oszczędnościowe i nie ruszać tych pieniędzy, po to, by przekonać się, czy jesteśmy w stanie tak żyć. Rozglądając się w poszukiwaniu odpowiedniego kredytu, warto odwiedzić kilka placówek i porównać dostępne możliwości. Może rzeczywiście najlepszy kredyt otrzymamy w naszym banku, w którym mamy konto, ale nie zawsze tak musi być. Kolejną kwestią jest przygotowanie się do wzięcia kredytu już wcześniej, budując pozytywną historię w BIK. Bank może znaleźć tam nasze dotychczasowe kredyty, ile wynosiły i jak wyglądała kwestia spłaty. Opóźnienia w spłacie będą źle widziane przez bank. Co ciekawe jednak źle będzie też widziana nieobecna historia kredytowa. Dlatego warto mieć jakiekolwiek doświadczenie. Lepszy scoring w BIK punktuje zazwyczaj lepszymi warunkami kredytu. Jeśli więc mamy jakieś zobowiązania pamiętajmy o ich spłacaniu w terminie. A jeśli do tej pory nie mieliśmy żadnych zobowiązań to możemy zaciągnąć kredyt gotówkowy, który spłacimy lub wziąć coś na raty.

Podczas zaciągania kredytu uważajmy, na sprzedaż produktów dodatkowych, takich jak konto, czy karta kredytować, czasami banki oferują nam takie produkty w zamian za zmniejszenie np. prowizji. Może być to opłacalne, ale najpierw dokonajmy podliczenia i dowiedzmy się, ile będziemy płacili np. za nowo otwarte konto. Przed podpisaniem umowy koniecznie przeczytajmy ją dokładnie, sprawdźmy, czy wszystko jest dla nas zrozumiałe, a jeśli niektóre zapisy wydają nam się niekorzystne, spróbujmy negocjować, bank bardzo często pozwala negocjować niektóre z warunków. Zapoznajmy się też z zapisami dotyczącymi nadpłatą albo wcześniejszą spłatą kredytu. Dowiedzmy się, czy nie wiąże się to z jakimiś opłatami i czy jest w ogóle możliwe. Niektóre placówki żądają np. spłaty prowizji. No i przede wszystkim nie patrzmy tylko na wielkość raty, ale całość kosztów kredytu. Długi okres kredytowania da niską ratę, ale najpewniej będzie się wiązał z wysokimi kosztami kredytu.