Bezpieczny Finansowo

Portal Bankowy

Jak zaciągnąć kredyt hipoteczny?

14 październik, 2020 | Nieskategoryzowane

Kredyt hipoteczny jest rodzajem zobowiązania, które zaciągnąć możemy na określony cel, tj. zakup lub remont mieszkania albo domu. Posiadanie własnych „czterech kątów” to marzenie wielu z nas i alternatywa dla wynajmu. Często niestety nie jesteśmy w stanie sami zaoszczędzić na własną nieruchomość, dlatego kredyty hipoteczne są pożyczkami, na zaciągniecie których decydujemy się coraz częściej. Nierzadko nie zrażają nas nawet dość wymagające warunki i formalności, które stawiają przed nami banki, gdy zdecydujemy się na złożenie wniosku o taki kredyt. Elementem charakterystycznym tego rodzaju zobowiązania jest oczywiście hipoteka, którą obciążana jest dana nieruchomość. Hipoteka stanowi zabezpieczenie dla banku na wypadek gdyby kredytobiorca przestał wywiązywać się z obowiązku spłaty zaciągniętego zobowiązania.

Wymogi formalne

Przy składaniu wniosku o kredyt hipoteczny należy oczywiście spełnić szereg wymogów formalnych. Podstawowe to oczywiście pełnoletniość kredytobiorcy, co udowadniamy poprzez przedłożenie dowodu osobistego bądź innego dokumentu udowadniającego ukończony 18. rok pożyczkobiorcy. Do formalności należy również złożenie innych wszelakich dokumentów poświadczających wysokość naszych dochodów, czy formę oraz warunki naszego zatrudnienia. Ważne też są dokumenty poświadczające posiadanie wkładu własnego oraz wszystkie te, które są związane w sytuacja prawną danej nieruchomości, tj. wyciągi z ksiąg wieczystych. Formalności jest oczywiście nieco więcej, jednak ich szczegóły dotyczą indywidualnej sytuacji danego kredytobiorcy. Oczywiście, aby móc przejść do formalności, musimy najpierw spełnić też kilka ważnych warunków, które doprowadzą do przyjęcia naszego wniosku kredytowego.

Wkład własny i zdolność kredytowa

Warunki, bez spełnienia których o kredycie hipotecznym nie ma mowy, to posiadanie wkładu własnego i odpowiedniej zdolności kredytowej. Uzbieranie własnych oszczędności na zakup mieszkania jest dziś koniecznością. Minimalna kwota wkładu własnego wynosi 10 procent wartości nieruchomości. Oczywiście banki preferują, jeśli nasze oszczędności wynoszą nieco więcej. Ich optymalna wysokość to około 25 -30 procent wartości nieruchomości. Im wyższe oszczędności posiadamy, tym na lepsze warunki kredytu hipotecznego możemy liczyć. Zarówno nasz wkład własny, jak i pozostała część wartości mieszkania wypłacana jest bezpośrednio sprzedającemu w postaci wcześniej ustalonych transz. Zanim jednak dojdzie to do skutku, bank uruchomi swoje procedury, by ustalić wysokość naszej zdolności kredytowej. Sprawdzana będzie wysokość i regularność naszego miesięcznego wynagrodzenia oraz forma i warunki naszego zatrudnienia. Analizie podlega również nasza historia kredytowa oraz nasza sytuacja rodzinna i wynikające z niej stałe comiesięczne wydatki. Dopiero gdy bank uzna, że nasza zdolność kredytowa jest wystarczająco wysoka, nasz wniosek kredytowy zostaje przyjęty, a my możemy przejść do kompletowania odpowiedniej dokumentacji.

Chcąc podsumować, należy podkreślić, że zaciągniecie kredytu hipotecznego wiąże się ze sporym ryzykiem. To zobowiązanie opiewające na wysokie sumy, a jego spłata trwa najczęściej bardzo długie lata. Realna ocena naszych możliwości finansowych może się dla nas okazać problematyczna, dlatego korzystnym rozwiązaniem może być skorzystanie z pomocy doradcy finansowego. Specjalista pomoże nam nie tylko obiektywnie ocenić nasze możliwości i oczekiwania, lecz także zrobi wszystko, byśmy byli w stanie spełnić wymogi banku, a decyzję o zaciągnięciu kredytu hipotecznego podjęli naprawdę świadomie.