Bezpieczny Finansowo

Portal Bankowy

Czym są kredyty konsolidacyjne

08 grudzień, 2020 | Nieskategoryzowane

Kredyty konsolidacyjne to często ostatnia deska ratunku dla osób posiadających wiele różnych kredytów, których sytuacja materialna nagle się pogorszyła. Jest to jeden kredyt łączący w sobie wiele innych lub co najmniej dwa. Jego głównym sensem istnienia jest przeważnie przedłużenie czasu spłaty zobowiązań rozbijając je na mniejsze ale większą ilość rat. Dzięki rozbiciu na wiele mniejszych części w dłuższym czasie zobowiązania są łatwiejsze w spłacie. Kredyty konsolidacyjne mogą być pewnego rodzaju alternatywą dla wakacji kredytowych w zależności od tego w jakim stopniu klient stracił swoją płynność finansową.

Kredyty konsolidacyjne są dość popularnym produktem finansowym oferowanym przez praktycznie wszystkie banki. Oprócz tego że można połączyć spłatę wielu zobowiązań I rozciągnąć w czesie można zyskać tym sposobem dodatkowe pieniądze. Jeśli chodzi o oprocentowanie kredytów konsolidacyjnych to jego oprocentowanie przeważnie zależy od tego jakie kredyty są konsolidowane, najczęściej jest to coś pomiędzy oprocentowaniem kredytów gotówkowych I kredytów hipotecznych. Czas kredytowania jak można wywnioskować ze względu na ich funkcję przeważnie będzie dość długi ponieważ zazwyczaj rozciągamy tutaj spłatę krótszych zobowiązań.

Konsolidacji podlegają najczęściej kredyty gotówkowe oraz raty na różnego rodzaju sprzęt. Ale często także raty leasingowe a także raty kredytów hipotecznych. Ze względu na szeroką funkcjonalność tej formy kredytowania, kredyty konsolidacyjne stanowią nie tylko formę ułatwień spłaty dla klientów, którzy mają problemy ze spłatą, ale stanowią także spore udogodnienie dla ludzi, którzy po prostu wolą płacić jedną ratę zamiast wielu mniejszych w tym samym miesiącu.

Kredyty konsolidacyjne stanową także dobrą opcję do oszczędności dla banków. Z jednej strony podczas konsolidacji banki pobierają kolejne opłaty za swoją pracę z drugiej zaś strony jeśli taki bank ma do obsługi jeden kredyt zamiast trzech to są to zdecydowanie niższe koszty niż w przypadku wielu kredytów. Innym atutem kredytów konsolidacyjnych jest możliwość konsolidowania zobowiązań z innych instytucji finansowych, w ten sposób banki mogą przyciągnąć do siebie klientów z innych banków o ile oczywiście oferują lepsze od nich warunki współpracy albo mają już w swojej bazie odpowiednio lojalnych klientów, którzy przyciągną dodatkowy kapitał. Oczywiście ostatni atrybut tego produktu finansowego działa w obie strony I jeśli bank ma zbyt słabe warunki to klient może skonsolidować zobowiązania w innym banku.